Kvalifikovani zaposleni
Naši zaposleni pored iskustva poseduju i kvalifikacije za obavljanje posla prevodioca i sudskog tumača.
Naši zaposleni pored iskustva poseduju i kvalifikacije za obavljanje posla prevodioca i sudskog tumača.
Ukoliko imate neke nedoumice, da li Vam je potreban prevod sa overom sudskog tumača ili bez možete se konsultovati.
Korišćenjem naših usluga bićete 100% zadovolji. Nudimo stručnost, tačnost u prevodu kao i poštovanje rokova.
Prevodilac za makedonski jezik (Vavilon prevodi) – Makedonski jezik je južnoslovenski indoevropski jezik, njegov broj govornika se procenjuje na oko 2,5 miliona ljudi, stoga ovaj jezik se nalazi na 180. mestu u svetu. Maternji je jezik u regionu Makedonije kao i u regionima u kojima je nastanjena makedonska dijaspora (Grčka, Srbija, Bugarska, Albanija…). Zajedno sa bugarskim jezikom, gradi istočnu grupu južnoslovenskih jezika. U današnjoj Bugarskoj vlada mišljenje da je makedonski jezik nastao kao jedan od dijalekata bugarskog, dok je u svetu priznat kao samostalni jezik. Piše se makedonskom ćirilicom koja se sastoji od 31 slova. Moderna makedonska azbuka temelji se na pismima koja su sastavljali Krste Petkov Misirkov i Vuk Karadžić. Makedonski jezik je karakterističan po tome što umesto padeža koristi određen broj predloga, po trećesložnom akcentu, formiranju prošlog vremena sa pomoćnim glagolom “imati”, formiranju prošlog vremena sa pomoćnim glagolom “sum” i glagolskim pridevom, kao i po prošlo-budućem vremenu.
Prva makedonska zajednica osnovana je još 581.godine, međutim ubrzo su pali pod vizantijsku vlast. U IX veku, Makedonija je bila pod bugarskom vlašću, a tada je narod primio hrišćansku religiju. Makedonija je kasnije imala uticaj na stvaranje i širenje pismenosti među Slovenima, a lokalni makedonski dijalekat Soluna bio je temelj staroslovenskog jezika. Makedonsko ćirilično pismo stvorili su Klement i Naum, učenici Ćirila i Metodija, došavši u Ohrid. Oni su osnovali i Sveslavensko sveučilište, kasnije temelj pravoslavlja. Kada je stvorena Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, teritorija današnje Makedonije je bila u sklopu ove zajednice, a makedonski se smatrao južnim dijalektom srpskog jezika. Bugarska i danas ne priznaje makedonski kao poseban jezik, već ga smatra drugom varijantom svog jezika.
Službeni je jezik u Republici Makedoniji, a ima status manjinskog jezika u Albaniji (Pustec, Gorica), Rumuniji (regionalno), i Srbiji (Plandište, Glogonj, Dužine, kačarevo, Jabuka, Kosovo i Metohija). Reguliše ga Institut za makedonski jezik “Krste Misirkov” pri Univerzitetu “Sv. Ćiril i Metodije”Skoplje.
Kontakt*cena se formira u odnosu na količinu materijala za prevođenje.